Stor förbättring vid ansökning om partistöd

0
101

Som Norrtelje Nyheter rapporterade om så rådde det stor förvirring kring de nya reglerna gällande partistöd där partierna måste rapportera om sin verksamhet. Efter förra ansökningstiden fattade politiken själva om att ge dispens då några partier var ett par månader sena med sin inrapportering och vissa uppgifter var både inkorrekta och inkompletta.

Men inför denna ansökningsperiod har samtliga partier inkommit med sina uppgifter i tid och handlingarna tycks vara kompletta. Samtliga partier representerade i kommunfullmäktige har därför beviljats partistöd vilket dels betalas genom en grundersättning på 60.000 kronor och sedan efter antalet ledamöter man har i fullmäktige.

Eftersom vi nyligen hade ett val så har även detta påverkat partiernas partistöd. Även om Socialdemokraterna fortfarande är största partiet så tappade man flest mandat (-4) och därmed 166.320 kronor mindre i mandatstöd och med motsvarande ökning är det Sverigedemokraterna som rent ekonomiskt är den stora vinnaren (+4). Dock så finns det en utjämning i ersättningen under det första året efter val där ett parti som har fått fler eller mindre mandat bara får halva mandatstödet för minskade respektive ökade mandat.

Så här fördelas partistödet för kommande mandatperiod/år:

PARTIGRUNDSTÖDMANDAT 2014MANDAT 2018FÖRÄNDRINGTOTALT
Centerpartiet60.000660311.000
Kristdemokraterna60.000121122.775
Liberalerna60.000352227.400
Miljöpartiet de gröna60.00043-1206.475
Moderaterna60.0001614-2687.750
Roslagens Oberoende parti60.000220143.700
Socialdemokraterna60.0002016-4813.300
Sverigedemokraterna60.0006104394.800
Vänsterpartiet60.000330185.550
3.092.850